Кой и как определя авансовия данък върху доходите от трудови правоотношения?
Авансовият данък за доходите от трудови правоотношения се определя от работодателя. Това става месечно (на базата на месечната данъчна основа).
Как се определя дължимият авансов данък?
Дължимият данък се определя, като месечната данъчна основа се умножи по ставка от 10%. Месечната данъчна основа се изчислява, като облагаемият доход, начислен за съответния месец, се намалява с удържаните задължителни осигурителни вноски, както и с данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност, ако се ползва такова и с данъчното облекчение за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане, когато сумите са удържани от работодателя.
Подава ли се декларация за авансово удържания данък?
Да. Задължението е на работодателя.
Чие е задължението за внасяне на данъка?
На работодателя. Определеният данък се удържа от работодателя при окончателното изплащане на облагаемия доход, начислен за съответния месец.
Кога се внася авансово удържания данък?
Месечно. Данъкът, който работодателят е задължен да удържа при авансовото облагане на доходите от трудови правоотношения, се внася до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е удържан.
Какъв документ издава работодателят за удържания авансов данък?
Работодателят задължително издава и предоставя на работника (служителя) служебна бележка по образец за придобития през годината облагаем доход и за удържания през годината данък, когато:
.......................................................................................................................
= Авансово облагане на доходите от друга стопанска дейност
= Авансово облагане на доходите от наем